Otsing

Otsing

decalBackTopdecalBackBot

Terviseteadlikkuse õpipäevad

Tartu Tervishoiu Kõrgkoolis toimuvad 12.-13.02.2025 ja 12.-13.03.2025 terviseteadlikkuse õpipäevad.

Kutsume põhikoolide lõpuklasside, gümnaasiumide ja kutsekoolide õpilasi ning õpetajaid osalema traditsioonilistel Tartu Tervishoiu Kõrgkooli terviseteadlikkuse õpipäevadel!

Õpipäevad on osalejatele tasuta ja toimuvad kõrgkooli simulatsioonikeskuses, laborites ja õpperuumides. Töötubades saab teada palju põnevat tervise ja ka iseenda kohta – ootame uudishimulikke ja toimekaid õppijaid aktiivselt töötubades kaasa lööma! Meie sõbralikud õppejõud ja üliõpilased ootavad teid, pakkudes igal päeval kolme erinevat programmi (NB! 12.-13.02.2025 ja 12.-13.03.2025 toimuvad programmid on erinevad). Päeva lõpus saab õppehoones ringi vaadata ja uudistada, millised tingimused on loodud meie kõrgkoolis õppimiseks.

Registreerida palume õpetajal ning kohast loobumisel võimalikult kiiresti sellest teatada e-posti aadressil marikakylm@nooruse.ee.

NB! Õpilastel on vajalik kaasa võtta vahetusjalanõud. Kõrgkoolis ja selle lähistel on mitmeid toitlustust pakkuvaid ettevõtteid. Lõuna osas on võimalik kokku leppida kõrgkooli õppejoones (Nooruse 5) asuva toitlustusettevõttega, kontaktiisik Merike Kallas, telefon +372 5194 9530, e-mail: kallasmeri@gmail.com.

Info ja registreerimine

Osalemissoovist palume teada anda allolevate registreerimisnuppude kaudu. Igas programmis saab osaleda samal päeval maksimaalselt 12 õppurit ning iga õppepäeva lõpus on soovi korral võimalik osaleda majatuuril,

Pärast vormi täitmist võetakse Teiega ühendust, koht on kinnitatud ainult siis, kui saate selle kohta kinnitusmeili (kohtade arv on piiratud)!

Lisainformatsioon: projekti koordinaator Marika Külm, marikakylm@nooruse.ee.

Töötoad 12.-13.02.2025

Programm I (12 osalejat)

Ärevus ja sellega toimetulek
Õpitoas saad teada, miks me vahel olema ärevad ja kuidas ärevus avaldub. Oluline on ka aru saada, millal muutub ärevus ülemääraseks ning kuidas siis toimida. Õpitoas arutame, mida peale hakata eksamiärevuse, esinemisärevuse, liigse muretsemise ja mistahes liigset ärevust põhjustavate olukordadega.

Lein
Armastatud inimese kaotusega on väga keeruline leppida, leina põhjustatud valu võib mõjutada magamist, söömist, mõtlemist ja muuta kogu igapäevaeluga toimetuleku väga raskeks. Leina seostatakse tavaliselt lähedase surmaga, kuid leina võivad põhjustada paljud teised kaotused Sinu elus, näiteks lemmiklooma surm, suhte purunemine, kodu kaotus, tervise halvenemine, unistuste purunemine …Õpitoas saad teada, mis on lein, millised on leina faasid ja kuidas neis inimest saab aidata. Räägitakse ka sellest, kuidas ise saad kaotuse ja leinaga toime tulla.

Teadlik eneseabi stressi ja ärevuse vähendamisel
Õpitoas räägitakse ja proovitakse, kuidas enda käitumist ja mõtlemisprotsessi enesekriitikata jälgida ja seeläbi stressi ja ärevust leevendada, kuidas kasutada seda edu saavutamiseks ning näiteks eksamite ja arvestuste sooritamise ajal. Uuritakse, kuidas töötab mindfullness.

Et asjad tehtud saaks – ajaplaneerimise nipid
Kas tunned vahel, et koolitööd ja muud kohustused kuhjuvad ning lõpuks teed kõik viimasel hetkel? Tahad teada, kuidas asju lihtsamalt korraldada ja stressi vähendada? Tule õpituppa, kus jagame praktilisi nippe, mis aitavad sul oma aega tõhusamalt hallata.
Räägime, kuidas vabaneda ajaraiskajatest ja keskenduda sellele, mis on tõesti oluline. Õpid lihtsaid ja toimivaid tehnikaid ning saad tuttavaks Google’i tööriistadega, nagu Calendar, Keep ja Tasks, mis aitavad sul oma igapäevaelu sujuvamaks muuta. Nii jääb sul rohkem aega kõigele, mis sulle päriselt meeldib!

Programm I ajakava

KellaaegÕpitubaRuum
10.15-11.45Ärevus ja sellega toimetulekÕ-S109
11.45-12.00Paus 
12.00-13.30LeinÕ-S109
13.30-14.00LÕUNA 
14.00-15.00Teadlik eneseabi stressi ja ärevuse vähendamiselÕ-S109
15.00-15.10Paus 
15.10-16.10Et asjad tehtud saaks – ajaplaneerimise nipidÕ-S109
16.10-17.10Majatuur 

Programm II (12 osalejat)

Mikrobioloogia
Mikrobioloogia töötoas räägime mikrobioloogilise uuringu töövoost kliinilises laboris, räägime, kuidas võtta mikrobioloogilisi proove õhust, võtame proovid telefonidelt või pindadelt või kätelt. Seejärel kõneleme, kuidas neid proove inkubeeritakse ja hiljem uuritakse mikroobide identifitseerimise eesmärgil. Selleks värvime „välja kasvanud“ mikroobide kolooniaid ning räägime, kuidas saame biokeemiliste testidega mikroobe identifitseerida API testide abil või VITEK analüsaatoriga. 

Molekulaardiagnostika
Üks levinuim suuhaigus on kaaries, mis aja jooksul võib põhjustada hammaste tõsiseid defekte. Arvatakse, et kaaries on kõige  levinum haigus üldse maailmas, kuna seda esineb ligi poolel inimkonnast.  Algstaadiumis on võimalik kaariese teket lihtsate protseduuridega hambaarsti juures ja korrektse suuhügieeni järgimisega pidurdada. Õpitoas saad teada, kas sinu hammastel leidub bakter Streptococcus mutans, mis on mitmete teiste bakteritega koos üks põhiline hambakaariese põhjustaja. Molekulaardiagnostilise uuringu S. mutans’i DNA tuvastamiseks saad teha tehakse Real Time PCR meetodit kasutades.

Programm II ajakava

KellaaegÕpitubaRuum
10.15-11.00Mikrobioloogia IÕ-L218
11.00-11.10Paus 
11.10-12.15Molekulaardiagnostika IÕ-L222
12.15-12.45Lõuna 
12.45-13.30Mikrobioloogia IIÕ-L218
13.30-13.35Paus 
13.35-15.05Molekulaardiagnostika IIÕ-L222
15.05-16.05Majatuur 

Programm III (12 osalejat)

Veenivere võtmiseks valmistumine ja vere võtmine
Bioanalüütikute üheks oskuseks on vere võtmine ja sellega seonduva osas nõustamine.  Õpitoas räägitakse, milliste näitajate määramiseks verest on vajalik paastuvere võtmine, kuidas patsient sellisel juhul peab end veenivere võtmiseks ette valmistama, miks mõnede tervisenäitajate määramiseks eelistatakse veeniverd näpuotsa verele, mida olulist peab teadma näpuotsast vere võtmisel. Põhiline osa õpitoast on mulaažilt veenivere võtmise harjutamine. 

Veregruppide määramine
Veregruppide määramise töötuba koosneb kahest osast. Esimeses osas käsitleme veregruppide määramiseks vajalikku teooriat, näiteks saad teada, mis on ABO ja Rh süsteemid, miks sinu veregrupi teadmine on eluliselt oluline ja kuidas erinevad veregrupid omavahel kokku sobivad. Teises osas võtame kasutusele kunstvere ja õpime praktiliselt veregrupi määramist. Kasutame ohutut ja realistlikku simulatsioonitehnikat, et igal osalejal oleks võimalus õppida ja kogeda, kuidas laboritingimustes veregrupp kindlaks määratakse.
Töötuba võimaldab:
1) saada põhjaliku ülevaate veregruppide määramise põhitõdedest;
2) arendada praktilisi oskusi, mis aitavad mõista laboritöös kasutatavaid tehnikaid;
3) muuta veregruppide määramise mõistetavamaks ja praktiliseks kogemuseks.

Eakaks riietamine
Põnev on noorel inimesel liikuda edasi ajas – mis tunne see võib küll olla, kui oled 80 või 90 aastane? Iga osaleja saab ise kogeda, mida tähendab elamine kehaliste piirangutega, mis on tingitud ealistest iseärasustest või haigustest. Selles õpitoas saad end „riietada“ eakaks ning tunnetada, mis toimub meie kehaga aastate pärast või haiguste mõjul. Tutvustame ka abivahendeid, mis teevad eaka olemise pisut paremaks.

Kopsu funktsiooni hindamine ja selle treenimine
Kopsude funktsioon on oluline inimese organismi toimimise seisukohast. Hingamine on protsess, mille abil viiakse hapnik organismi ning eemaldatakse süsihappegaas. Normaalne hingamissagedus puhke olekus on 10-15 korda, kusjuures päevas hingame me 25 000 korda. Õpitoas uurime, kuidas sina hingad. Kas sa hingad rinnaga või kõhuga ning arutleme milline hingamise viis on tõhusam. Harjutame kõhu hingamist. Määrame kopsumahtu ja räägime, mis seda mõjutab. Arutleme, kuidas saab treenida kopsumahtu. Uurime, kuidas väljutada sekreeti kehaliste harjutuste köha korral.

Programm III ajakava

KellaaegÕpitubaRuum
10.15-11.15Veenivere võtmine ja selleks valmistumineÕ-L208, Õ-L209, Õ-L210
11.15-11.30Paus 
11.30-12.30Vere gruppide määramineÕ-L208, Õ-L210
12.30-13.00Lõuna 
13.00-14.00Eakaks riietamineÜ-P210
14.00-14.15Paus 
14.15-15.45Kopsufunktsiooni hindamine ja selle treenimineÕ-P-18
15.45-16.45Majatuur 

Töötoad 12.-13.03.2025

Programm I (12 osalejat)

Nakkusohu vältimine
Kui haiglasse saabub nakkushaige, tuleb personalil temaga suhtlemise ajal end kaitsta isikukaitsevahenditega nakkusohu eest. Töötoas saad ise nõuetekohaselt, ennast ja teisi ohustamata, mütsi, maski, kitli, põlle, kindad, kätised jms õigesti selga panna ja ära võtta. Õpid sedagi, kuidas õigesti töödelda käsi antiseptilise ainega ja kontrollida käte puhtust spetsiaalse aparaadiga.

Esmased protseduurid haiglas
Õpitoas tutvud erinevate tegevustega, mida tehakse palatisse jõudnud patsiendi haiguse diagnoosimiseks ja heaolu tagamiseks. Kõigepealt mõõdad elulisi näitajaid – pulssi erinevatest keha piirkondadest, hingamissagedust, vere hapnikusisaldust (saturatsiooni) ja vererõhku ning lisaks teed kindlaks ka mõned antropomeetrilised näitajad nagu kaal, pikkus ja kehamassiindeks.

Hoolides ja hoolitsedes – kuidas aidata raskelt haiget
Raske haige ei ole tihti iseseisvalt võimeline enese eest hoolitsema. Selles õpitoas saad juhendajate soovituste põhjal kogemuse, kuidas tagada raske haige heaolu, näiteks mil viisil aidata rasket haiget pesemisel või kuidas vahetada lamaja haige voodipesu.

Anatoomiline laud
Anatoomiat võime õppida raamatute ja mulaažide abil, kuid üks põnev võimalus mõista inimkeha sisemist ilu, on interaktiivse anatoomilise laua kasutamine. See annab võimaluse „harutada“ inimkeha lahti kiht kihi haaval, avades osalejate ees erinevad keha piirkonnad füüsilist kirurginuga kasutamata.  Kõike seda näed anatoomilise laua õpitoas.

Ratastooliralli
Tore on teisi inimesi aidata, kuid mõistmaks, kuidas tunneb end aidatav, on vaja kogeda sama olukorda. Ratstooliralli õpitoas saad kogemuse, mis tunne on olla ise transporditava rollis ning seeläbi mõista paremini, kuidas haiget ohutult transportida 

Histoloogilised uuringud (12.03.2025)
Mida me teame histoloogiast … siin saavad kokku erinevad koed ja põnevad rakud, mille uurimise tulemusel saame tuvastada põletikulisi ja kasvajalisi protsesse. Teostame  erinevate koeliste materjalide prepareerimist. Uurime, kuidas tehakse operatsioonijärgset kiiruuringut ehk Cito! ja milleks on see vajalik ning  tutvume lähemalt  parafiinsisestusega.
Räägime erinevatest etappidest histoloogilise materjali uurimisel, kuidas jõuab preparaat mikroskoobi alla, et  tulemust saaks  hinnata.

Röntgenoloogilised uuringud (13.03.2025)
Radioloogiatehnikud aitavad diagnoosida tervisehädasid, uurides spetsiaalsete aparaatide abil inimkeha sügavustes paiknevat silmaga nähtamatut. Õpitoas saad teadmisi röntgenuuringute toimimisloogika kohta, mis on kiirguskaitse ja milline on kiirguskaitse meditsiinliste uuringute tegemisel. Suurem osa ajast teed koos juhendajatega „selgeid pilte“ erinevatest esemetest ja mulaažidest.

Hoolides ja hoolitsedes – kuidas aidata külmetuse korral
Meie kõigiga juhtub, et haigestume, meid vaevavad palavik, köha, nohu ja hingata on raske. Kuidas sel juhul hõlbustada hingamist, milline on nohu ja köha etikett, mida teha, kui on paha olla ning lisaks on kõrge palavik, tugev nohu ja köha? Kuidas aidata ennast või teisi, sellest siin õpitoas räägitaksegi.

Programm I ajakava 12.03.2025

KellaaegÕpitubaRuum
10.15-11.00Nakkusohu vältimineÜ-P203, Ü-P204
11.00-11.50Esmased protseduurid haiglasÜ-P203, Ü-P204
11.50-12.00Paus 
12.00-12.50Hoolides ja hoolitsedes – kuidas aidata raskelt haiget  Ü-P103, Ü-P104
12.50-13.20Lõuna 
13.20-13.50Anatoomiline laudÕ-S003
13.50-14.00Paus 
14.00-14.30Ratastooli ralliAla saali kõrval
14.30-14.40Paus 
14.40-15.25Histoloogia töötubaÕ-L223
15.25-15.35Paus 
15.35-16.05Hoolides ja hoolitsedes – kuidas aidata külmetuse korralÜ-P103, Ü-P104
16.05-17.05Majatuur 

Programm I ajakava 13.03.2025

KellaaegÕpitubaRuum
10.15-11.00Nakkusohu vältimineÜ-P203, Ü-P204
11.00-11.50Esmased protseduurid haiglasÜ-P203, Ü-P204
11.50-12.00Paus 
12.00-12.50Hoolides ja hoolitsedes – kuidas aidata raskelt haiget  Ü-P103, Ü-P104
12.50-13.20Lõuna 
13.20-13.50Anatoomiline laudÕ-S003
13.50-14.00Paus 
14.00-14.30Ratastooli ralliAla saali kõrval
14.30-14.40Paus 
14.40-15.25Röntgenoloogilised uuringudÕ-X005
15.25-15.35Paus 
15.35-16.05Hoolides ja hoolitsedes – kuidas aidata külmetuse korralÜ-P103, Ü-P104
16.05-17.05Majatuur 

Programm II (12 osalejat)

Esmaabi (12.03.2025)
Esmaabi õpitoas hinnatakse elutunnuseid ja õpitakse kõrgtehnoloogilise mannekeeni abil elustamise alustamist. Räägitakse sellest, kuidas aitab inimese elu päästa automaatne kehaväline defibrillaator ning tutvutakse selle tööga. Õpitakse ka seda, mismoodi aidata diabeedi (suhkruhaiguse), epilepsia (krambihood), ägeda allergia või astmaga noori ja täiskasvanuid.

Sidumisõpetus (12.03.2025)
Selles õpitoas on Sul võimalik omandada rullsidemetega sidumise põhitõed ja sa omandad oskuse kõikide kehaosade sidumiseks. Saad teada sidumise reeglid ning sidemete põhituurid ning neid omavahel kombineerides võid siduda kõiki kehaosi nii, et side oma  ülesannet täidab.

Keha koostis ja selle määramine (13.03.2025)
Õpitoas räägitakse keha koostisest, selle mõõtmise võimalustest ja normaalsest söömisest. Kas laialt levinud ütlus:“ Sa oled see mida sööd!“ on müüt või tegelikkus? Arutletakse, millistest komponentidest inimene koosneb, kuidas on võimalik seda mõõta. Mõõdetakse keha koostist erinevaid meetodeid ja vahendeid kasutades ning võrreldakse tulemusi omavahel. Lisaks vahetatakse mõtteid normaalse söömise ja söömishäirete teemal.

Kehahoid (13.03.2025)
Õpitoas saad teada, millistest struktuuridest keha koosneb ja kuidas toimub keha liikumine. 
Koos uurime, millised on kehale sobilikud asendid erinevate tegevuste sooritamisel (seismine, õppimine, lamamine jne) ning arutleme, kuidas enda keha hoida.

Kehalise võimekuse määramine (12.-13.03.2025)
Kehalise võimekuse määramise õpitoas tutvustatakse füsioteraapia eriala ja Tartu Tervishoiu Kõrgkooli sisseastumiskatsete kehaliste testide sisu. Sa saad läbi teha füsioterapeutilise testi osasid, mis annavad infot sinu kehalise võimekuse hetketaseme kohta. Hinnatakse vastupidavust, tasakaalu, kiirusjõudu ja vigastuste tekke riski. Teste viivad läbi Tartu Tervishoiu Kõrgkooli füsioterapeudi õppekava õppejõud. Kindlasti võta kaasa sportlikud rõivad ja vahetusjalanõud. Töötuba eeldab aktiivset osalemist ja sobib pigem 11-12 klassi õpilastele, kellel on huvi füsioteraapia eriala vastu.

Programm II ajakava 12.03.2025

KellaaegÕpitubaRuum
10.15-11.45EsmaabiÜ-P106
11.45-12.00Paus 
12.00-13.30SidumisõpetusÜ-P112
13.30-14.00Lõuna 
14.00-15.00Kehalise võimekuse määramineÕ-P-13
15.00-16.00Majatuur 

Programm II ajakava 13.03.2025

KellaaegÕpitubaRuum
10.15-11.45Keha koostis ja selle määramineÕ-P-18
11.45-12.00Paus 
12.00-13.30KehahoidÕ-P-18
13.30-14.00Lõuna 
14.00-15.00Kehalise võimekuse määramineÕ-P-13
15.00-16.00Majatuur 

Programm III (12 osalejat)

Mikrobioloogia
Mikrobioloogia õpitoas räägitakse inimese normaalsest mikrobiootast ning pre-, pro- ja postbiootikumidest, sa saad valmistada preparaate erinevatest mikroobidest, sealhulgas hambakaapest ja toidus elutsevatest mikroobidest, neid kõiki värvida ja mikroskoobis vaadata.

Intiimhügieenist
Intiimhügieen on fundamentaalse tähtsusega osa meie tervisest ja enesekindlusest. See ei ole vaid vältimatu rutiin, vaid ka oluline osa tervislike seksuaalsuhete ja seksuaalelu toetamisel. Unusta müüdid ja eelarvamused ning keskendu sellele, kuidas hoolitseda enda ja oma partneri intiimse heaolu eest. Õige intiimhügieen tagab enesekindluse, mugavuse ja läheduse – kõik need on olulised koostisosad rahuldust pakkuvas seksuaalelus. Tabuteemasid ei ole. Räägime müütidest ja reaalsusest. Näitame erinevaid tooteid ja harjutame ka käeliselt. Arutame läbi tekkivad või juba eelnevalt tekkinud küsimused. Luba on ka salaja nurgast pealt kuulata. 
Intiimhügieen ei ole häbiasi, vaid meie enda teha! 

Ilutooted ja tervis
Ilutoodete õpitoas arutletakse kosmeetikatoodete ohutuse teemadel: millised on kosmeetikatoodete koostisosad, millised neist võivad olla tervisele ohtlikud, mida saab teada kosmeetikatoodete märgistust lugedes ja milline on nende säilivusaeg. Juhendajad toovad näiteid müügilt eemaldatud kosmeetikatoodete kohta. Praktilises osas saad ise kehakreemi valmistada.

Programm III ajakava

KellaaegÕpitubaRuum
10.15-11.45MikrobioloogiaÕ-L218
11.45-12.00Paus 
12.00-13.30IntiimhügieenistÜ-P203, Ü-P204
13.30-14.00Lõuna 
14.00.15.30Ilutooted ja tervisÕ-L220
15.30-16.30Majatuur